Відмінність фіатних грошей від криптовалюти

Доллар та біткоїн

Фіатна валюта – це термін, який описує гроші, які ви використовуєте щодня. Гривня – це фіатна валюта, як і більшість інших сучасних валют, що циркулюють у всьому світі.

Вартість фіатних валют, як правило, підтримується економічною силою уряду. Цей вид грошей відрізняється від валюти, забезпеченої активами, яка отримує вартість від базового активу.

Валюта, що базується на вартості золота, наприклад, була б валютою, забезпеченою активами. Валюти, забезпечені активами, також можуть бути законними платіжними засобами, але з часів Великої депресії міжнародна валютна система зробила ставку на фіатну валюту.

Сьогодні термін «фіатна валюта» зазвичай використовується як спосіб відрізнити звичайні гроші від криптовалюти. А криптовалюта – це створена у цифровому вигляді форма оплати, яка може існувати без допомоги центрального банку.

Чому це називається фіатною валютою?

Що таке фіатні гроші? Пояснення простими словами

Fiat у перекладі з англійської – це офіційний наказ чи указ. Таким чином, якщо валюта створена на урядове замовлення, то можна сказати, що вона була створена за допомогою фіатних грошей, що робить її фіатною валютою.

Що надає фіатній валюті цінності?

На прикладі долара, який фактично забезпечувався запасами цінних активів, таких як золото та срібло. США відмовилися від золотого стандарту для внутрішніх транзакцій у 1930-х роках та припинили міжнародні конверсії у 1971 році. Долари не можна було обміняти на срібло з 1960-х років.

Сьогодні Федеральна резервна система США має мати забезпечення, рівне вартості доларів, що у зверненні, і робить це, використовуючи випущений урядом борг.

Долар має цінність із двох причин:

  • тому що уряд США каже, що це так.
  • тому що інвестори та кредитори у всьому світі вірять, що уряд США погасить свої борги.

Фіатна валюта проти криптовалюти

Основна відмінність між фіатною валютою та криптовалютою полягає в тому, що криптовалюти не потребують державної підтримки, тоді як фіатні валюти залежать від неї.

Більшість криптовалют створюються з використанням криптографічної комп’ютерної мережевої технології, відомої як блокчейн, яка дозволяє їм циркулювати без необхідності в центральному органі, такому як Державна резервна система.

Багато прихильників криптовалют стверджують, що ця «децентралізація», за якої валютами управляють користувачі, а не центральні органи влади, призведе до створення ефективніших і менш корумпованих фінансових систем.

Проте ніщо не заважає урядам використовувати криптовалюти чи пов’язані з ними технології у національних валютних системах. Так наприклад, Сальвадор у вересні 2021 року став першою країною, яка прийняла біткоїн як законний платіжний засіб. Китай розробляє цифрову версію своєї національної валюти юаня.

Оскільки більшість криптовалют не підтримуються центральними банками, вони отримують цінність із різних джерел.

Біткойн, перша та найцінніша криптовалюта, має вартість, що визначається ринковою логікою попиту та пропозиції. Існує обмежена пропозиція біткойна, яке регулюється його базовим програмним забезпеченням тому, коли попит зростає, зростають ціни.


Автор: Гордієнко Павло

Бізнес-консультант. Інвестор в міжнародні холдинги, українські КІФи в сфері рітейлу. Має досвід керування інвестиційною командою, яка залучила більше 10 млн. долл за 3 роки.

Інвестиційний портал Invest2
Додати коментар